Одним з головних органів у людському організмі є легені. Вони забезпечують організм киснем, який дає нам енергію та виводить вуглекислий газ, який є побічним продуктом або відходами роботи організму.

Крім своєї основної функції – газообміну між атмосферою та кров’ю – легені виконують ряд інших важливих функцій:

служать для амортизації серця, оберігаючи його від ударів;

захищають організм від респіраторних інфекцій;

служать резервуаром крові в організмі;

виконують функцію терморегуляції за рахунок випаровування води з поверхні альвеол в повітря;

забезпечують повітряним потоком для створення звуків голосу, тощо.

На даний час не кожна людина може похвалитись здоровими органами дихання. Здоров’я організму людини зазнає суттєвого удару від навколишнього середовища, загазованого та забрудненого шкідливими речовинами.

Одним із небезпечних форм забруднення повітря є тютюновий дим, який містить більше 7000 хімічних речовин, 69 з них є відомими канцерогенами. Тютюновий дим затримується в повітрі протягом 5 годин, піддаючи присутніх ризику розвитку раку легень, хронічних респіраторних захворювань та зниження легеневої функції. Тютюнова хімія шкодить всім органам без винятку та вражається найголовнішою причиною смертності у світі.

Тютюновий дим має серйозні наслідки для здоров’я легенів як курців так і некурящих людей. Під його впливом людина піддається цілому «букету небезпечних захворювань», серед яких є бронхіальна астма, алергія, болі в суглобах, бронхіт, хронічна обструктивна хвороба та рак легень.

Також останнім часом вчені оприлюднили безліч тривожних результатів досліджень згідно з якими пасивне куріння є серйозним фактором ризику розвитку раку легень.

Найсильніше пасивне куріння впливає на здоров’я дітей. У дітей немає природних механізмів захисту від нікотину та отрути, що виникають при споживанні тютюну, тому отруйні речовини довше залишаються в дитячому організмі.

Діти найбільш беззахисні перед тютюновим димом. Малюк ще не вміє сам відійти від курця, або вийти з накуреної кімнати, тому залишається під найсильнішим та тривалим впливом хімікатів.

У немовлят, які зазнали внутрішньоутробного впливу токсинів тютюнового диму в результаті куріння матері. Нерідко спостерігається уповільнення зростання та функціонального розвитку легень. Дітям молодшого віку вплив вторинного тютюнового диму несе загрозу у вигляді виникнення та загострення астми, пневмонії, бронхіту, частих інфекцій, дихальних шляхів.

Щоб уникнути захворювань та ускладнень, пов’язаних з дихальною системою, потрібно зробити не так вже й багато: не починати палити. Необхідно, щоб кожна людина могла дихати повітрям, вільним від тютюнового диму.

Д.І.Шайнога, лікар-нарколога Ічнянського району