Міжнародний день не куріння проводиться за ініціативою Міжнародного Союзу боротьби з раком. Нині це одне з найсерйозніших медико-соціальних проблем. Складністьїї вирішення – у невідповідності стандартного поблажливого ставлення до куріння в суспільстві та його руйнівним впливом на стан здоров’я людей.

Багато людей не знає і сотої частини шкідливих ефектів тютюнового диму. Зазвичай знання про шкоду куріння обмежуються можливістю розвитку раку. Кожен знає хоч одну людину, яка,викурюючи по 40 сигарет на день, дожила до вісімдесяти років. Це насправді так. Однак не одну людину, стійку до впливу отрути сигарет, припадає 1000 чоловік, які чутливі до цієї отрути. З якої сторони не дивись на цю проблему, все одно сигарети високо токсичні. І мало хто із нас наділений природою так, щоб курити і не отримувати при цьому яку-небудь хворобу — легку або смертельну.

Сигаретний дим містить біля трьох тисяч відомих нам складових елементів. Ми не маємо уяви про дію на організм багатьох із цих речовин. Однак добре відомо, що 16 із них можуть викликати рак. Нікотин є речовиною, що викликає сильну залежність.

Найбільш небезпечним для здоров’я є нікотин. Проникаючи з димом у дихальні шляхи й легені, він швидко всмоктується через слизові оболонки. Відомості про те, що крапля чистого нікотину здатнаївбити коня, не є перебільшенням.

При постійному курінні стійкість до нікотину в людини поступово підвищується, що обумовлює потребу збільшувати щоденну дозу сигарет. У випадку припинення надходження в організм нікотину в курця розвиваються явища абстиненції, тобто тяжкі фізичні й психічні розлади, що знімаються або полегшуються після прийому чергової дози нікотину.

Напевно, не варто роз’яснювати спопеляючий вплив тютюну на легені. Частим наслідком хронічного отруєння нікотином є «бронхіт курця», що поступово приводить до розвитку емфіземи легень. Цона характеризується утрудненням дихання, стійкою задишкою, слабкістю, різким погіршенням працездатності.

Нікотин є, крім того, сильною серцевою та судинною отрутою. Куряща людина і не відає, що тільки від однієї сигарети биття його серця частішає на 18-20 ударів за хвилину. Кількість серцевих скорочень за добу в курящих більша на 15-20 тис. зрозуміло, це не може позначитись на стані серцевого м’яза. Курці, не розлучаючись із сигаретою, змушують своє серце працювати «на знос». Під впливом нікотину відбуваються звуження кровоносних судин і зміни в їхніх стінах, що сприяє розвитку атеросклерозу.

Рак – це найчастіше захворювання, яке викликається курінням. Однак безсумнівним є те, що куріння підвищує ризик розвитку рака, це безпосередньо викликає рак порожнини рота, язика, глотки, гортані, бронхіального дерева, легенів, стравоходу, шлунка, сечового міхура, шкіри та яєчників.

Варто нагадати, що розвиток легень припиняється лише після двадцяти років.
Куріння до цього віку порушує формування легеневої тканини. Тому, чим раніше почати курити, тим гірший прогноз.

Пасивні курці (вдихаючи сигаретний дим при курінні інших) піддаються такому ж ризику, якщо вони чутливі до впливу тютюну.

Як же позбавитись цієї пагубної звички ?

Як правило, людина, яка позбавлена волі і вирішила остаточно розлучитися з курінням, здатна упоратись з цим завданням самостійно, без звернення до лікарів.

Існують два способи відмови від куріння. Перший полягає в раптовому, одномоментному припиненні куріння. У таких випадках краще використовувати для цього періоду, не пов’язаний з підвищеним нервовим напруженням: дні відпочинку, подорожей, перебування в лікувальних закладах. Тяжко переноситься лише дві-три доби. Потім явища абстиненції проходять, повертається гарне самопочуття,підвищується настрій, людина відчуває приплив сил і бадьорості.

Інший спосіб полягає в поступовому відвиканні від тютюну, у послідовному зниженні денної дози сигарет, що викурюються, це допомагає уникнути абстиненції і пов’язаних з нею неприємних відчуттів.

Буває й так, що людина, прийнявши рішення кинути курити, не може обійтися бездопомоги лікаря. Допомога ця полягає в психотерапевтичному впливі, застосуванні ліків, що полегшують стан під час нікотинної абстиненції, методів нетрадиційної медицини (голковколювання, дихальної гімнастики та ін.). Лікар може призначити серцеві засоби, снодійні, а також різні препарати, що заспокоюють нервову систему.

Багато різних методик розроблено з метою допомогти людям кинути курити, і більшість з них мають елемент успіху. Найкраще комбіноване використання всіх можливих видів лікування. Визначивши, як відбувалося звикання: психологічно чи фізично, можна вибрати відповідний курс лікування.

Іноді курс того чи іншого лікування повторюють, щоб уникнути можливого поновлення колишньої пристрасті до тютюну. Варто пам’ятати, що одна викурена сигарета може зруйнувати все, до чого людина так наполегливо прагнула.

Отож, потягнувшись до цигарки, подумайте, чи так все велике задоволення ви від неї отримаєте і чи варто за нього платити такою дорогою ціною.

Пам’ятайте: багато які захворювання легше попередити, ніж лікувати! Кожна людина зобов’язана свідомо відноситись до свого здоров’я, берегти здоров’я оточуючих, не набувати шкідливих для здоров’я звичок, а якщо вони вже є, то мобілізувати всі свої сили, всю свою волю і мужність, щоб якнайшвидше розпрощатись з ними.

Лікар-нарколог Д.І.Шайнога